Dramatická krása ostrova Santorini

"Kdo se dívá, vidí různé věci ..."

TÝDEN.CZ

21. 10. 2018
Rubrika: O jídle a pití

Boj o knedlíky

Autor: Václav Husák

27.09.2008 10:05

      Od raného dětství jsem milovníkem knedlíků, zejména houskových. Proto jsem již v pubertě, při svém prvním setkání se Švejkem, dovedl pochopit vzpouru trestance Šejby, který bez knedlíku prostě neministroval. Já jsem se naštěstí obešel bez vzpoury, mně ve školní jídelně stačilo několikrát za sebou pochválit kvalitu předlo­žené "krmě" a už jsem na vydávajících kuchařkách ke smetanové omáčce snadno vy­loudil dvojnásobný počet přidělených knedlíkových koleček. Mým rekordem již do­smrti zůstane konzumace 36 knedlíků k leču, které jsem spořádal ve 14 letech na pio­nýrském táboře.

     Má knedlíková závislost dosáhla takového stupně, že když tento pokrm nemám více než dva týdny, musím si pro záchranu života nechat vstříknout do žíly alespoň pořád­nou dávku vody od knedlíků.

     Ale teď už zase vážně. S houskovými knedlíky mi připadá život více plnohodnotný, a tak využívám všech možností, abych si tuto oblíbenou, nezdravou potravinu čas od času dopřál. Využívám toho většinou v restauracích nižších cenových skupin, kde bý­vají v denní nabídce docela běžně. Někdy si však poručím jídlo, které je původně v nabídce s knedlíky bramborovými. Nebývá s tím problém, číšník upraví cenu podle ceny houskových .... a jak říkal pan Jan Werich - "jede se dál močálem černým kolem bílých skal." 

     Nedávno jsem zašel se svými obchodními partnery do motorestu nedaleko Po­děbrad. Ti si objednali minutku, já se začetl do nabídky hotových jídel. Bylo v ní uzené maso se špenátem a bramborovými knedlíky. Kromě toho však několik dalších jídel s knedlíky houskovými.

     "Prosím dejte mi to uzené s houskovými," požádal jsem servírku.

     "To nemohu, musíte si to vzít tak, jak je to na jídelním lístku!" odpověděla tvrdě.

     "Podívejte se, tak mi připočtěte třeba dvacku, ale já chci houskové !!!"

     "Nejde to !!!!

     "A prosím vás proč?"

     Servírka jen zakroutila hlavou.

     "Tak mi zavolejte vedoucího," pronesl jsem již poněkud rozčilen.

     Pan vedoucí vyslechl mé přání včetně nabídky zvýšení ceny třeba o padesátku, ale jídlo s mnou požadovanou přílohou mi také odmítl prodat a rozumné vysvětlení mi rovněž nepodal.

     To už jsem rozzuřil. "Tak nechci nic!" zvolal jsem již poměrně nahlas.

     "Musím vás upozornit, že tady není veřejná kancelář!" rozhodl se vedoucí ještě zvýšit hladinu adrenalinu v mé krvi, ukazujíc na několik mých papírů ležících na okraji.

     K obědu jsem si tedy nakonec dal jen jedno pivo a zařekl se, že už do tohoto mo­torestu nikdy nevkročím.

     Stále mi však vrtalo v hlavě, proč mi nevyhověli?

     Příčinu tohoto velmi podivného jednání jsem se značnou pravděpodobností zjistil včera v jednom hypermarketu. Nedaleko chladícího boxu se zabalenými houskovými knedlíky jsem v plastové dělené misce uzavřené fólií objevil několik hotových jídel a mezi nimi i uzené se špenátem a bramborovým knedlíkem. Jakási polokonzerva určená k ohřátí v mikrovlnné troubě. No když prodáváte tato hotová jídla, to se u nich dá těžko vyměnit příloha, že? Nebo že by vše bylo úplně jinak? Kdo ví? (Určitě ten ve­doucí, ale ten to neřekne!)

     Václav Husák         

 

 Diskuze

Václav Husák

Život je absurdní divadlo, ale občas se představení vydaří.

Oblíbenost autora: 4.9

O autorovi

Novinář, fotograf , cestovatel a dobrodruh ve výslužbě.

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou ...