Dramatická krása ostrova Santorini

"Kdo se dívá, vidí různé věci ..."

TÝDEN.CZ

18. 6. 2019
Rubrika: O špatných věcech

Úplně blbí špióni

Autor: Václav Husák

11.12.2012 20:01

„Tak nám v Řecku pozavírali všechny naše špióny,“ řekla posluhovačka panu Švejkovi poté, co se značně společensky znaven vrátil z dlouhého posezení v hospodě U Kalicha.

„Který, já znám jenom dva?“

„Voba,“ odvětila paní Müllerová lakonicky. „Fotografovali jim tam nádraží.“

„No jo,“ škytnul Švejk, nádraží se dobře fotografuje, poněvadž se nehejbá a pořád stojí na jednom místě. Navíc mu člověk nemusí říkat, aby se tvářilo příjemně.“

Nějak podobně by se mohl odvíjet dialog Dobrého vojáka Švejka odehrávající se v období první světové války. I po stránce použité „špionážní“ techniky. I když by mne z toho možná velký znalec historie v této oblasti spisovatel Karel Pacner vyvedl, protože už i tehdy se jistě skuteční vyzvědači a špióni s pomocí různých technických metod a pro­středků snažili své aktivity skrývat.

Jenže nyní jsme v jednadvacátém století. Na záběrech ze současných špionážních družic dokáží specialisté rozlišit předměty o velikosti několika centimetrů. Těžko se před nimi dají ukrýt letadla a celé zbraňové systémy. I ve zdánlivě obyčejných brýlích může být ukryta kamera s vysokým rozlišením, maličké špionážní vrtulníčky o velikosti čmeláka se mohou nepozorovatelně pohybovat v rozlehlých vojenských prostorech, aniž by je někdo spatřil. Vzhledem k tomu, že osobně nejsem špión, ani nemohu vědět, až kam se vývoj špio­nážní techniky posunul a nejspíše bych byl tou úžasnou úrovní ohromen.

Ale najednou se v řeckém vězení ocitli dva čeští občané – Ivan Buchta a Martin Pezlar – a jsou obviněni ze špionáže. Nefotografovali nádraží, ale jen omylem vchod na řeckou vojenskou základnu s vystaveným letadlem české výroby. Už jen skutečnost, že k pořízení inkrimino­vaných fotografií použili neskrytý fotoaparát pověšený na krku, by měla jednoznačně svěd­čit v jejich prospěch a ukončit tu směšnou, ale pro ně a jejich rodiny však doslova tragickou situaci.

Řečtí politici, probuďte !!! Žijeme v době, kdy se skuteční špióni už dávno obejdou bez klasic­kéých fotoaparátů. Zastyďte se a pusťte konečně ty naše kluky domů !!! Jinak mne donutíte nafotografovat deset Řeků fotících se navzájem na našich nádražích. Doufám, že pak nebu­dete proti tomu, abychom si ty „špióny“ co nejdříve navzájem vyměnili.

Václav Husák       Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Václav Husák

Život je absurdní divadlo, ale občas se představení vydaří.

Oblíbenost autora: 4.9

O autorovi

Novinář, fotograf , cestovatel a dobrodruh ve výslužbě.

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou ...