Dramatická krása ostrova Santorini

"Kdo se dívá, vidí různé věci ..."

TÝDEN.CZ

20. 6. 2019
Rubrika: "Jak jsem potkal lidi"

Přínosy sociálního vyloučení

Autor: Václav Husák

19.03.2013 11:17

Každý pracovní den ráno vstávají v Česku milióny lidí, kteří pak spěchají, aby se v určenou hodinu dostavili do práce. Ale zdaleka ne všichni. Teď ale nemám na mysli ty, kteří mají nepravidelnou pracovní dobu, ale naše - trvale od jakékoli práce „osvobozené“ spoluobčany v produktivním věku. Život těchto lidí má úplně jiný rytmus a režim, kdy se je­jich „povinnosti“ scvrkly pouze na včasné vyzvedávání podpor a sociálních dávek. Jsou jich statisíce, ale většině spoluobčanů je to v podstatě jedno. Většinou, ale ne vždy.

Výjimkou jsou „sociálně nevyloučené lokality“, kde ti do práce se každodenně trmáce­jící „hlupáci“ po svém návratu domů z práce mají možnost všimnout si životního stylu svých spoluobčanů – takzvaných „podporožroutů“. Vidí je, jak se baví, jak jezdí na nákupy taxíky, z vlastní i přenesené zkušenosti vědí, že někteří z nich ukradou i to, co je přibité, že se opíjejí, páchají trestnou činnost, atd., atd.

Nikoho už nepřekvapí, že tento úžasně výhodný a v podstatě paraziticky dokonalý životní styl přebírá i jejich značně početné potomstvo. Není divu, když naše zákony takovýto způsob existence dlouhodobě umožňují. Škoda, že už nežije italský režisér Federico Fellini. Možná, že by v Česku natočit film Sladký život 2.

A teď se dostávám k zásadním přínosům „sociálně vyloučených lokalit“. Na rozdíl od těch nevyloučených zde panuje relativní klídek a pohoda. Životní styl „podporožroutů“ tady nevyvolává sociální napětí, protože je ostatní občané nemají na očích. Nepřizpůsobivými občany „vybydlené“ objekty jsou za peníze těch do práce se denně plahočících „hlupáků“ průběžně opravovány a rekonstruovány, hlučných, do hluboké noci se táhnoucích večírků se mohou účastnit všichni, vždyť nikdo nemusí ráno vstávat do práce, že?

Na „prsu“ našeho státu jsou dokonale přisáty statisíce dobře organizovaných a našimi zákony podporovaných vyžírků, jejichž cílem není a nikdy ani nebylo získat nějakou práci, ale udržet si standard trvale ostatními podporovaných prominentů. Proto tak oceňuji přínos sociálně vyloučených lokalit. Kdyby jich nebylo, už by jistě došlo k mnoha sociálním nepokojům. Jak dlouho by se asi dokázala skupina stále chudších pracujících v klidu dívat na skutečně sladký a v podstatě bezstarostný život svých trvale nepracujících a přesto v naprosté pohodě žijících spoluobčanů. Takže sociálně vyloučeným lokalitám budiž sláva. Ještěže jsou. Jinak by mohl nastat pěkný „mazec“, který by rychle ukončil nesmyslný a pro řádné občany krajně nevýhodný sociální smír .

Václav Husák       

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10408111009-cesky-zurnal/212562262600001-zivot-a-smrt-v-tanvaldu/

http://neviditelnypes.lidovky.cz/fejeton-romske-ponauceni-0ho-/p_spolecnost.asp?c=A091015_233248_p_spolecnost_wagNelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Václav Husák

Život je absurdní divadlo, ale občas se představení vydaří.

Oblíbenost autora: 4.9

O autorovi

Novinář, fotograf , cestovatel a dobrodruh ve výslužbě.

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou ...