Dramatická krása ostrova Santorini

"Kdo se dívá, vidí různé věci ..."

TÝDEN.CZ

20. 6. 2019
Rubrika: "Jak jsem potkal lidi"

Státem požehnané krádeže

Autor: Václav Husák

29.03.2013 11:29

Každý den jsou v této zemi svým majitelům ukradeny tisíce hodnotných věcí, které jsou pak za zlomek jejich původní ceny prodány v takzvané „šedé zóně“.  Je s podivem, že její trvalou součástí je i početná skupina státem evidovaných firem – zejména provozoven sběrných surovin a zastaváren.

Jen naprostému debilovi nemůže být divné, když se do jeho sběrny opakovaně dostavují stále stejní lidé, kteří mají tak úžasné štěstí, že permanentně nacházejí nepotřebné kanálové vpusti, spoustu rozstříhaných, nových měděných okapů, kilometry měděných kabelů, součásti železničního zabezpečení a v některých případech i jasně žluté, čerstvě natřené části domovních plynových rozvodů. Vůbec je nepřekvapí ani „dodávka“ stovek bronzových tabulek se jmény popravených lidí, součástí výzdoby hřbitovů a pomačkaných dálničních informačních tabulí z hliníkového plechu.

Stejná situace je i v zastavárnách, kam s „nepotřebnými věcmi“ pravidelně dochází velmi podobná klientela dodavatelů. Prakticky každý den jsme sdělovacími prostředky zásobováni informacemi o krádežích, v řadě případů i takových, které představují skutečné veřejné ohrožení. A pravidelně se vyskytující dovětek? „Věci skončily ve Sběrných surovinách, nebo v zastavárně.

Je pro mne nepochopitelné, čím dokáží majitelé podobných firem korumpovat naše politiky, že jim jejich nelegální „podnikání“ již tolik let tiše tolerují. Přitom by stačilo upravit pravidla vymezující podnikání v této oblasti o ustanovení, že bude-li v provozovně opakovaně zjištěn nákup kradeného zboží, bude tato společnost pokutována statisícovou pokutou a proti konkrétní osobě, která předměty vykoupila, bude zahájeno trestní stíhání za napomáhání trestnímu činu, případně za trestný čin podílnictví.

Jenomže to by o reálné řešení této doslova tristní situace musel mít stát skutečný zájem. Takže až vám při stavbě rodinného domku ukradnou přes noc například i zcela nové měděné topenářské trubky a vy je pak objevíte v nedalekých Sběrných surovinách, nedivte se. Našemu státu to tak totiž vyhovuje. Kdyby ne, jistě by už dávno razantně zakročil.

Václav Husák

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Václav Husák

Život je absurdní divadlo, ale občas se představení vydaří.

Oblíbenost autora: 4.9

O autorovi

Novinář, fotograf , cestovatel a dobrodruh ve výslužbě.

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou ...